Starý hlučínský pivovar

Hlučín získal várečné právo (tj. právo vařit pivo) již při založení města. Pivo se vyrábělo nejdříve v měšťanských domech a později v pivovaru, kterému majitelé pronajímali propinační právo za určitou sumu.

Pivovar v Hlučíně byl založen roku 1526 a vařilo se zde až do roku 1904. Stával na ulici Pode zdí, v blízkosti Mírového náměstí. Zchátralá budova se dočkala počátkem 90. let kompletní renovace na dnešní moderní objekt a 14. srpna 1993 zde byl otevřen pivovar současný, který obnovil tradici zdejší výroby piva.

V polovině domu je umístěn pivovar, vybaven moderní nerezovou technologií a v druhé části je v přízemí stylově zařízená restaurace, která budí dojem vesnického hostince a v patře se nachází jídelna. V letních měsících je zde k příjemnému posezení poklidná zahrádka. Varna pivovaru je umístěna v patře a hosté kavárny mohou přímo sledovat přípravu mladiny. Rovněž stěna varny směrem do ulice je prosklená, takže varné kotle mohou zhlédnout také kolemjdoucí lidé. Původní kamenné sklepy, někde až s dvoumetrovou šířkou stěny, snadno udržují žádoucí teplotu a jsou chloubou minipivovaru.

Pivo z tohoto pivovaru tak můžete ochutnat v restauraci Avar (součást pivovaru) nebo u odběratelů. K dostání je také v Polsku a Německu. Dnes, zřejmě nejmenší dodavatelský pivovar u nás, nabízí v restauraci pivo Avar 12% - světlé, tmavé, kvasnicové a jako přítoč Plzeň 12%.